
Prof. dr hab. n. med.
Maciej Gawęcki
Jestem specjalistą chorób oczu z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Zajmuję się chirurgią okulistyczną, w szczególności operacjami zeza i zaćmy. W leczeniu zeza u dorosłych stosuję technikę szwów regulowanych. Specjalizuję się również w diagnostyce obrazowej, w tym w angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej, optycznej koherentnej tomografii (OCT) oraz angiografii OCT.
Wykonuję iniekcje doszklistkowe w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), retinopatii cukrzycowej oraz zakrzepów naczyń siatkówki. Zajmuję się również różnymi formami laseroterapii, m.in. w centralnej retinopatii surowiczej (np. laseroterapia mikropulsowa, terapia fotodynamiczna – PDT), chorobach naczyniowych siatkówki oraz w jaskrze.
Ukończyłem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku. Jestem także stypendystą Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego – odbyłem staż w renomowanym szpitalu Moorfields Eye Hospital w Londynie, na oddziale strabologicznym. Specjalizację II stopnia w dziedzinie okulistyki uzyskałem w 2001 roku, w tym samym roku obroniłem pracę doktorską pt. „Niedowidzenie bez zeza w badaniach klinicznych”.
Karierę zawodową rozpocząłem w 1995 roku w Katedrze i Klinice Chorób Oczu Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 2002–2006 pełniłem funkcję zastępcy ordynatora oddziału okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Przez 16 lat kierowałem oddziałem okulistycznym Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach. Nadal wykonuję tam zabiegi operacyjne i konsultuję pacjentów. Obecnie jestem kierownikiem Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.
Od 2014 roku pełnię funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki dla województwa pomorskiego.
Działalność medyczna
Zabiegi okulistyczne
• Leczenie operacyjne zaćmy,
• Leczenie operacyjne zeza, w tym z techniką szwów regulowanych,
• Plastyczne zabiegi okulistyczne – operacje powiekowe, brow lift,
• Iniekcje doszklistkowe w leczeniu AMD, retinopatii cukrzycowej, zakrzepów, schorzeń zapalnych,
• Laseroterapia siatkówki, w tym laseroterapia mikropulsowa, laseroterapia przeciwjaskrowa, kapsulotomia YAG, irydotomia,
• Terapia fotodynamiczna (PDT).
Diagnostyka okulistyczna
• Kompleksowa diagnostyka i monitorowanie przebiegu takich schorzeń jak AMD, retinopatia cukrzycowa i retinopatia surowicza, zakrzepy naczyń siatkówki jaskra, zaćma, naczyniaki, naczyniówki itp.,
• Angiografia fluoresceinowa i indocyjaninowa,
• Autofluorescencja,
• Spektralna tomografia optyczna – SOCT,
• Angiografia OCT,
• Podstawowa diagnostyka okulistyczna.
Centralna surowiczą chorioretinopatia (CSCR)
Centralna surowicza chorioretinopatia (CSCR) jest dość częstym schorzeniem dotykającym ludzi młodych i aktywnych zawodowo. W grupie pacjentów zdecydowanie przeważają mężczyźni. CSCR w około 15 % przypadków występuje w postaci przewlekłej i nawrotowej, której leczenie stanowi wyzwanie terapeutyczne. Od lat specjalizuję się w leczeniu i opiece nad pacjentami z CSCR. W terapii tego schorzenia wykorzystuję różne formy laseroterapii, w tym nieuszkadzającą siatkówki laseroterapie mikropulsową 577nm i 810 nm oraz terapię fotodynamiczną , która zapewnia najlepsze wyniki morfologiczne i funkcjonalne. Według współczesnych badań i rekomendacji szczególnie istotne jest szybkie włączenie leczenia, zwłaszcza u pacjentów ze skomplikowana postacią CSCR.
